Броеве
Публикационна етика

Списание „Германистика и скандинавистика“ се ангажира да поддържа най-високите стандарти за публикационна етика и почтеност. Нашите политики се ръководят от принципите и добрите практики, препоръчани от Комитета по публикационна етика (COPE) (https://publicationethics.org/). Очакваме всички страни, участващи в процеса на публикуване – автори, редактори, рецензенти и издателят – да спазват тези етични насоки.
Отговорност на авторите
Оригиналност и плагиатство: Авторите гарантират, че представеното от тях изследване е напълно оригинално и че всички използвани източници са надлежно цитирани. Плагиатството във всичките му форми представлява неетично поведение и е недопустимо. Това включва и автоплагиатството – повторно използване на съществени части от собствена вече публикувана работа без надлежно позоваване.
Точност и цялост на данните: Авторите следва да представят точно описание на извършеното изследване и обективно обсъждане на неговото значение. Изходните данни трябва да бъдат представени точно в ръкописа. Фабрикуването, фалшифицирането или невярното представяне на данни е сериозно нарушение на етиката.
Авторство: Авторството следва да бъде ограничено до лицата, които имат съществен интелектуален принос към концепцията, изпълнението или анализа на резултатите в представеното изследване. Всички лица, които имат съществен принос, следва да бъдат посочени като съавтори. Други лица, които са участвали в определени съществени аспекти на изследователския проект, следва да бъдат отбелязани в благодарностите.
Конфликт на интереси: Авторите трябва да информират редакторите за всеки финансов или друг съществен конфликт на интереси, който би могъл да повлияе на резултатите или анализа на резултатите, представени в техния ръкопис. Всички източници на финансова подкрепа за проекта следва да бъдат упоменати.
Многократно, дублиращо се или едновременно публикуване: Авторите не трябва да представят един и същ ръкопис за публикуване едновременно в повече от едно списание. Подаването на статия, която е публикувана другаде или е в процес на преглед за публикуване другаде, е неетично и недопустимо. В списание „Германистика и скандинавистика“ не се приемат за публикуване ръкописи, които вече са публикувани или се намират под печат в друго издание.
Позоваване на източници: Авторите трябва винаги да посочват източниците на научно знание, които са използвали, и да се позовават на работата на други автори. Авторите следва да цитират публикации, които са били използвани при провеждането на научното изследване.
Грешки в публикувани трудове: Когато автор открие съществена грешка или неточност в собствената си публикувана работа, негово задължение е незабавно да уведоми редакторите на списанието и да им сътрудничи за оттеглянето или коригирането на статията.
Отговорност на редакторите
Безпристрастност и обективност: Редакторите оценяват ръкописите според тяхното интелектуално съдържание, без оглед на раса, пол, сексуална ориентация, религиозни убеждения, етнически произход, гражданство или политическа философия на авторите.
Поверителност: Редакторите и целият редакционен състав нямат право да разкриват информация за подаден ръкопис на никого, освен на съответния автор, рецензенти, потенциални рецензенти и издателя, когато е уместно.
Разкриване и конфликт на интереси: Редакторите се отказват от разглеждане на ръкописи, за които имат конфликт на интереси, произтичащ от конкурентни, съвместни или други взаимоотношения или връзки с някой от авторите, компаниите или институциите, свързани с труда.
Решения за публикуване: Редакторите са отговорни за вземането на решение кои от статиите, представени на списанието, следва да бъдат публикувани. Решението се основава на значимостта, оригиналността, яснотата и релевантността на ръкописа спрямо обхвата на списанието, както и на валидността на изследването и спазването на етичните насоки.
Осигуряване на рецензиране: Редакторите са отговорни за осигуряването на справедлив и анонимен процес на рецензиране. Те трябва да подбират рецензенти, които са достатъчно компетентни и не са в конфликт на интереси.
Отговорност на рецензентите
Принос към редакционните решения: Рецензентът съдейства на редакторите при вземането на редакционни решения и чрез комуникацията с автора чрез членовете на редакционния екип помага на автора да подобри труда си.
Навременност: Всеки избран рецензент, който се чувства неквалифициран да прегледа материала, или знае, че не може да осъществи рецензирането в срок, следва да уведоми редактора и да откаже поканата.
Поверителност: Всички ръкописи, получени за рецензиране, трябва да се третират като поверителни документи. Те не трябва да бъдат показвани или обсъждани с други лица, освен ако това не е разрешено от редактора.
Стандарти за обективност: Рецензиите трябва да се извършват обективно. Критика към личността на автора е неуместна. Рецензентите трябва да изразяват своите виждания ясно с подкрепящи аргументи.
Позоваване на източници: Рецензентите следва да идентифицират релевантните публикации, които не са цитирани от авторите. Всяко твърдение, че дадено наблюдение, извод или аргумент вече са били публикувани другаде, следва да бъде придружено от съответния цитат.
Разкриване и конфликт на интереси: Рецензентите не следва да разглеждат ръкописи, при които имат конфликт на интереси, произтичащ от конкурентни, съвместни или други взаимоотношения или връзки с някой от авторите, компаниите или институциите, свързани с материала.
Отговорност на издателя
Защита на интелектуалната собственост: Издателят (Университетско издателство „Св. Климент Охридски“) се ангажира да защитава интелектуалната собственост и авторските права.
Съхраняване на записи: Издателят се ангажира да гарантира, че добрите практики се спазват по най-добрия начин, както и че системите за редакционна работа, рецензиране и публикуване се поддържат в действие.
Разглеждане на етични оплаквания: Издателят, в сътрудничество с редакторите, ще предприеме подходящи мерки в случай на предполагаемо или доказано недобросъвестно поведение, измамна публикация или плагиатство. Това може да включва незабавното публикуване на поправка (erratum), разяснение или, в най-тежките случаи, изтегляне на материала.
Процедури за справяне с неетично поведение
Списание „Германистика и скандинавистика“ ще приема сериозно твърденията за неправомерно поведение. Редакторът, съвместно с редакционната колегия и издателя, ще разследва предполагаеми случаи на плагиатство, фалшифициране на данни или други форми на неетично поведение при публикуване. В съответствие с насоките на COPE, това може да включва свързване с институциите, чиито представители са авторите, или други релевантни органи. Всички потвърдени случаи на неетично поведение ще доведат до подходящи действия, които могат да включват изтегляне на публикуваната статия и уведомяване на съответните институции.